Ara
Close this search box.

Haberler

31 Ocak 2021

Kraftliner ve Testliner Karton (Mukavva) Arasındaki Fark Nedir? – Satın Alma Rehberi

Kraftliner ve Testliner Karton (Mukavva) eş anlamlı mıdır?

” Kraftliner ve Testliner iki farklı karton türüdür. ”  

Kraftliner ve Testliner arasındaki farkı belki bilemiyor olabilirsiniz , bir satın alma sorumlusu olarak bir sürü farklı ürün tedarik ediyor, bu süreçte de her ürünle alakalı çok fazla teknik terim ve ayrıntıyla karşılaşıyor olabilirsiniz. Larton olarak MukavvaKraft KöşebentMetalize MukavvaDilimlenmiş Gri Karton gibi kâğıt türü ürünler üretmekteyiz. Ürünlerimiz, genel olarak kırtasiye, gıda, mobilya, baskı ve ambalaj sektörleri için uygulama alanı bulmaktadır.

Satın alma rehberi serimizde, potansiyel alıcılardan gelen en yaygın sorulara yönelik bilgi vermeye çalışıyoruz. 

Kraftliner ve testliner için tanımlar Kraft Karton (Mukavva) ve Geri Dönüşümlü Karton (Mukavva) etiketli olmalıdır. Bunlar tüm AF&PA; veri tabanlarında ve raporlarda bulacağınız sınıflandırmalardır. Kraftliner ve testliner terimleri ihracat pazarında kullanılmaktadır. (kaynak)

Kraft Karton (Mukavva) Nedir?

Kraft, “kimyasal sülfat veya soda işlemleriyle elde edilen lif içeriği % 80’den az olmayan liflere sahip kâğıt veya karton” olarak tanımlanır. Not edilmelidir ki bu tanımda saf yada geridönüşümlü lif gibi bir sınıflandırma yapılmamaktadır. 

Benzer şekilde, yarı kimyasal yivli/fluting kâğıt, bir yarı kimyasal hamurlaştırma işlemiyle elde edilen en az % 65 ağartılmamış sert ağaç lifleri içeren kâğıt veya karton şeklinde tanımlanır. Yine, geri dönüşüm veya ham yapıdan söz edilmemektedir. Açıkçası, bu tanımlar mekanik veya kimyasal-mekanik hamurları hariç tutmak için geliştirilmiştir.Bu tanımlar Gümrük Tarife Sisteminin bir parçasıdır.

Testliner Karton (Mukavva) Nedir? 

Pasifik Bölgesinde kullanılan Testliner, farklı patlama mukavemetine sahip kâğıtları ifade etmektedir. Bazı testliner sınıfları, yüksek miktarda geri dönüştürülmüş elyaf içermeleri nedeniyle Kural 41 uyumlu anakartlar ile deneyimlenenden daha düşük patlama dayanıma sahipken, daha düşük testliner sınıfları geri dönüştürülmüş lif içermesiyle ilişkilendirilmektedir.

Aslında, Pasifik Bölgesindeki bazı müşteriler patlama testi zahmetine bile girmiyor. Kâğıda baktıklarında eğer yüzeyde kirleticiler görünüyorsa, direkt testliner kâğıt olarak değerlendiriyorlar!  Bu makalemizde Kraftliner ve Testliner Mukavva hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Larton olarak her türlü teknik / ticari sorularınız için teknik ve satış ekibimiz destek vermeye hazırdır. İletişim bilgilerimize buradan ulaşabilirsiniz

Diğer Haberler