Ara
Close this search box.

Haberler

2 Ekim 2021

Karton Mukavva Nedir?

Karton mukavva nedir sorusuna ayrıltılı bir şekilde cevap vermeye çalıştığımız bu makalede öncelikle malzeme bilgimizi güncellemekte fayda var. Kağıt ve karton mukavva ambalajların hammaddesi selüloz denilen çok değerli bir malzemedir. Selüloz, özel olarak yetiştirilmiş bitki ve ağaçlardan elde edilir. Kolay işlem, uygun kargo avantajları ve dayanıklılık, üretimde kağıt ve karton mukavva seçiminin ana nedenleridir. Çeşitli farklı kalite ve miktarda karton malzemeden sonsuz şekil ve formda karton mukavva ambalajlar üretilebilir.

Karton esaslı malzemelerin hammaddesi kağıttır. Kağıdın da mukavva gibi işlenmesi çok kolaydır. Günümüzde üretilen çeşitli kağıtlar arasında ambalaj kağıtları da çeşitli şekil ve şekillerde üretilmektedir. Kağıt ve karton ambalajlar, ambalajlamanın en ekonomik yollarından biridir. Son zamanlarda artan teknolojik ilerlemeyle daha az hammadde ile daha sağlam ancak daha ince, daha hafif ve daha ucuz karton mukavva imalatı yapılabilmektedir. Kolay üretim ve ekonomik avantajları, kağıt ve karton malzemeleri ambalaj endüstrisinde çok avantajlı kılmaktadır. Dolayısıyla mukavva karton fiyatları diğer ambalaj malzemelerine göre nispeten uygundur. Yeni tasarımlar genişletilmiş karton ambalaj uygulama alanlarıdır. Oluklu mukavva, birbiri ile desteklenmiş iki adet oluklu kağıt ile üretilmekte ve ahşap ambalajlara alternatif olarak çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Geri Dönüştürülebilir
Karton mukavva %100 geri dönüştürülebilir Türkiye’deki mukavvaların %80’inden fazlası geri dönüştürülür – bu, tüm ambalaj malzemeleri arasında en iyi geri dönüşüm kaydıdır.

Yenilenebilir
Karton mukavva, onu oluşturmak için kullanılan kağıt doğal, yenilenebilir bir kaynak olan ahşaptan yapıldığı için yenilenebilir bir ambalaj malzemesidir. Sürdürülebilir orman yönetimi sayesinde ahşap sonsuz bir döngüde üretilebilir. 

Yeniden Kullanılabilir
İster bir evi toparlayıp taşırken, ister gerçek boyutlu bir kaleyle çocukları eğlendiriyor olun, ya da bir aile hayvanı için rahat bir yatak sağlıyor olun, karton mukavva kolayca tekrar kullanılabilir. 

Biyolojik Olarak Parçalanabilir
Geri dönüşüm şüphesiz ki kartonu atmanın en iyi yoludur, ancak iyi haber şu ki eğer herhangi biri çöp sahasına atılırsa bile, tamamen biyolojik olarak parçalanabilir.

Bir kutunun yapısal tasarımı, pazarda rekabet etmenin ve ürünü tüketiciye tam anlamıyla sağlam bir şekilde ulaştırmanın ne kadar etkili olacağını belirler.
Bu aşamada üretici, ürünün ne kadar kırılgan olduğunu, ne tür bir işlemden geçmesi gerektiğini, nakliye ve depolama yöntemini ve ayrıca ürüne yardım veya zarar verebilecek hava koşullarını bilmelidir. Tüm karton mukavva modelleri kullanım ve dayanıklılık testlerinden geçmelidir.

Kutunun yapısal tasarımı oluşturulduktan sonra, kullanılan karton tipini ve son rötuşları etkileyen satışla ilgili hususlar dikkate alınabilir; aynı zamanda, orijinal yapısal hususlar ve maliyetler ve üretim süreleri bir yana bırakılamaz.

Her türlü oluklu karton mukavva ile paketlenmesi veya sarılması gereken her ürün, güvenli ve basit bir şekilde korunmasını, taşınmasını ve depolanmasını garanti edecek şekilde paketlenmelidir.

İki tür karton mukavva çeşidi vardır ve her ikisi de geri dönüştürülebilir.

Su geçirmezlik, gres direnci, görsel görünüm gibi belirli özellikleri geliştirebilen çeşitli kaplamaların yanı sıra küçük katlanır kutular üretmek için çok çeşitli kartonlar kullanılabilir. Karton mukavva renkleri de kullanılacağı alana göre çeşitlendirilebilir. 

Bununla birlikte, seçilen karton mukavva türü, mürekkeplerin düzgün yapışması, kaliteli baskı için yeterli yüzey alanı, yapıştırıcıların uygun şekilde kabul edilmesi ve katlanırken çatlaklara, kırışıklıklara veya yırtılmalara neden olmadan montaj kolaylığı gibi temel gereksinimleri karşılamalıdır.

1. Karton Mukavva veya Sunta

Karton mukavva tipik olarak 0.010 inç veya daha az kalınlıktadır ve esasen daha kalın bir standart kağıt biçimidir. Üretim süreci, mekanik yöntemlerle veya kimyasal işlemle gerçekleştirildiği üzere, odun (sert ağaç ve diri odun) tek tek liflere ayrıştırılarak hamur haline getirilmesiyle başlar.

Karton mukavva, yazı yazmak için kullanılan geleneksel esnek kağıttan daha kalın olan kağıt bazlı bir malzemedir. Eklenen kalınlık sertlik katar ve malzemenin, hafif ve birçok ürün türünü tutmaya uygun kutular ve diğer ambalaj biçimleri oluşturmak için kullanılmasına izin verir. Bazı karton kutu örnekleri şunları içerir:

Fırıncı Kutuları: Pastaneler, müşterilere teslim edilmek üzere evde pişirilen ürünlere pasta kutuları ve kek kutuları (toplu olarak fırın kutuları olarak bilinir ) kullanır.
Tahıl ve Gıda Kutuları: Tahıl ve yiyecek kutuları, tahılları, makarnaları ve birçok işlenmiş gıda maddesini paketleyen, kutu karton olarak da bilinen yaygın bir karton kutu türüdür.

İlaç ve Tuvalet Ambalaj Kutuları: Eczaneler ve eczaneler, ilaç ve tuvalet kutularında bulunan sabun, losyon, şampuan vb. ürünler satmaktadır.

Hediye Kutuları ve Gömlek Kutuları: Hediye kutuları ve gömlek kutuları, düz bir şekilde katlandığında kolayca toplu olarak sevk edilen ve saklanan ve gerektiğinde kullanılabilir formlara hızla yeniden katlanabilen katlanabilir kağıt kutu veya katlanabilir kutu örnekleridir.

Çoğu durumda, karton mukavva kutu birincil paketleme bileşenidir (fırıncı kutuları gibi). Diğer durumlarda, karton mukavva kutu dış ambalajı temsil eder ve daha fazla koruma için ek ambalaj kullanılır (sigara kutuları veya ilaç ve tuvalet malzemeleri gibi) kutuları).
‘Sunta’ olarak da adlandırılan bu, bir not defterinin arkasında kalın bir formda bulduğunuz veya tahıl kutunuzu daha ince bir formda oluşturan tek katlı kartondur.

Karton mukavva üretimi yapmak için, ağartılmış veya ağartılmamış kraft işlemleri ve yarı kimyasal işlemler, tipik olarak uygulanan iki tür hamurlaştırma işlemidir. Kraft işlemleri, selülozu bağlayan lifleri ayırmak için bir sodyum hidroksit ve sodyum sülfat karışımı kullanarak hamur haline getirmeyi başarır. İşlem ağartılırsa, işlemin verimliliğini ve kalitesini artırmak için yüzey aktif maddeler ve köpük gidericiler gibi ek kimyasallar eklenir. Ağartma sırasında kullanılan diğer kimyasallar, hamurun koyu pigmentini tam anlamıyla ağartabilir, bu da onu belirli uygulamalar için daha cazip hale getirir.

Yarı kimyasal işlemler ahşabı sodyum karbonat veya sodyum sülfat gibi kimyasallarla ön işlemden geçirdikten sonra ahşabı mekanik bir işlemle rafine eder. İşlem, tipik kimyasal işlemden daha az yoğundur çünkü selülozu bağlayan lifi tamamen parçalamaz ve daha düşük sıcaklıklarda ve daha az aşırı koşullarda gerçekleşebilir.

Hamur haline getirme, odunu odun liflerine indirgediğinde, elde edilen seyreltik hamur, hareketli bir kayış boyunca yayılır. Karışımdaki su, doğal buharlaştırma ve vakumla çıkarılır ve daha sonra lifler, konsolidasyon ve fazla nemi gidermek için preslenir. Preslemeden sonra hamur, silindirler kullanılarak buharla ısıtılır ve gerektiğinde ilave reçine veya nişasta eklenir. Nihai kartonu düzleştirmek ve bitirmek için takvim yığını adı verilen bir dizi silindir kullanılır.

Oluklu mukavvayı her geri dönüştürdüğümüzde, onu bir arada tutan lifler biraz kısalıyor. Sonuç, karton her geri dönüştürdüğümüzde biraz inceliyor. Lifler, güçlü bir oluklu mukavva oluşturmak için çok ince hale geldiğinde, daha sonra karton adı verilen bir karton sınıfı için kullanılırlar. Tahıl kutuları, kek karışım kutuları ve pop kutuları için karton veya sunta kutular kullanılır.

Yetişkin bir kayın ağacı 1 günde yaklaşık 1000 kişinin çıkardığı karbondioksiti yok edebiliyor. Aynı zamanda yılda 7 kg toz ve yaklaşık 300 kg zehri süzebiliyor. Buna bağlı olarak da hava kirliliğinin yaklaşık % 50’si ormanlar sayesinde temizlenmiş oluyor.

10 m2 alan içinde bulunan 25 metre boyunda 100 yaşında bir kayın ağacı yılda 30.000 lt. su emebiliyor bu da toprak kaymasını engelleyerek verimli toprakları korumuş olur.

1 hektar alan içinde yaklaşık 10.000 ağaç bulunabilir, 10.000 ağaç ise günlük 30.000 insanın tükettiği oksijeni üretebilir. Dünyada herkes tükettiği kağıt miktarını yarı yarıya azaltırsa yılda 8 milyon hektar orman korunabilmekte ve bu rakamlar düşünüldüğünde yapılacak tasarruf ile ciddi seviyelerde fayda sağlanabiliyor.

https://www.researchgate.net/ 

2. Oluklu Karton Mukavva

Karton mukavva, günümüzde kullanılan en popüler ambalaj malzemelerinden biridir ve en çok bilineni oluklu mukavva kutulardır. Hafif, güçlü ve dayanıklıdır ve neredeyse her ürün için mükemmel koruma sağlar. 

Bu, tabakalar arasında fazladan dalgalı bir lif tabakası bulunan kalın bir kartondur. Ekstra katman, onu daha güçlü kılar ve kutuları nakliye veya paketleme için mükemmel bir seçenek haline getirir. Oluklu mukavvanın yaklaşık %81’i geri dönüştürülmektedir. Her boyutta, şekilde veya renkte karton geri dönüştürülebilir.

Küçük kutular genellikle karton kullanılarak üretilirken, daha büyük kutular oluklu karton mukavvadan yapılır.

Oluklu karton mukavva, beş temel işlevi yerine getirdiği için ambalaj tasarımında en sık kullanılan malzemelerden biridir:

  • Ürünü nakliye, taşıma ve depolama sırasında meydana gelebilecek olası hasarlardan korur.
  • Ürünü satılıncaya kadar düzgün bir şekilde saklar.
  • Ürünü menşei noktasından tüketiciye ulaşmasına kadar bilgilendirir, tanıtır ve tanımlar.
  • Ekonomiktir.
  • Geri dönüştürülebilir.

Basitçe söylemek gerekirse, bir karton mukavva kutunun duvarlarını oluşturan kalın, güçlü kart düzenlemesidir. Kartona yüksek mukavemetini ve çarpma, çarpma ve ezilme direncini veren bu malzeme kombinasyonudur.

Oluklu karton mukavva, iç yapısı nedeniyle çok güçlüdür ve bu iyi bir yalıtkan olmasının nedenine katkıda bulunur. Onu oluşturan karton mukavva, kutunun her iki tarafına da kuvvet veren akordeon, zikzak benzeri bir desende düzenlenmiştir. Bu, yerinde tutulur ve her iki tarafta oluk adı verilen bir kağıt tabakası ile sabitlenir. Güçlü yapıştırıcıyla yerine sıkıca sabitlenmiş, kraft gibi farklı kağıt türlerinden yapılabilir ve oluklu kapağı içeride güvenli bir şekilde tutan bu dış katmanlardır. 

Oluklu karton mukavva üretimi işlemi, iç oluklu karton mukavvayı yapmakla başlar – bu, oluklu mukavva adı verilen büyük bir makine tarafından yapılır. Tahta oluklu mukavva içine beslenir, ısıtılır ve yukarıda gördüğümüz akordeon formuna bastırılır – bu, karton kutu duvarının merkezi dolgusunu oluşturur.  Oluklu iki dış astar daha sonra çok güçlü bir yapıştırıcı kullanılarak oluklu kapıya beslenir ve sağlam bir şekilde yapıştırılır. Yapıştırıcı buhar kullanılarak sabitlendikten sonra, düz tam tahta, ambalaj tedarikçinizden aldığınız düz paketlenmiş karton kutuları oluşturmak için kullanılan çeşitli boyutlarda büyük tabakalar halinde kesilebilir. 

Kağıt fabrikasından rulo kraft kağıdı bir oluklu mukavva veya dönüştürme fabrikasına taşınır. Fabrikada, oluklu karton mukavva oluşturmak için kraft kağıt katmanları kıvrılır ve yapıştırılır, daha sonra kutular yapmak için kesilir, basılır, katlanır ve yapıştırılır. Bu işlemin başlangıcında, kağıt fabrikasından gelen kraft ruloları, oluklu mukavva adı verilen devasa bir makineye yüklenir. Tipik bir oluklu mukavva bir futbol sahası kadar uzundur — 300 fit (91.44 metre). Oluklu ortam olarak bazı rulo kraft kağıdı kullanılır ve diğerleri astar olarak kullanılır, kraft kağıt katmanları ortamın her iki tarafına yapıştırılır. Oluklu karton mukavva oluşturmak için kraft kağıdı ısıttıktan, yapıştırdıktan ve bastırdıktan sonra, sürekli karton tabakası geniş kutu boşluklarına kesilir ve daha sonra baskı, kesme ve yapıştırma için diğer makinelere gider. 

Astar tahtası olarak adlandırılan iki dış karton tabakası nemlendirilir, böylece oluşum sırasında katmanları birleştirmek daha kolay olur. Son oluklu mukavva oluşturulduktan sonra, bileşenler kurutulur ve sıcak plakalarla preslenir.

Oluklu kutular, oluklu malzemeden yapılmış daha dayanıklı bir karton kutu şeklidir. Bu malzeme, iki dış mukavva tabakası arasına sıkıştırılmış oluklu bir tabaka içerir ve mukavva bazlı kutulara kıyasla artan dayanıklılıkları nedeniyle nakliye kutuları ve saklama kutuları olarak kullanılır.

Son olarak, bitmiş kutu grupları mutfak robotuna, oyuncak üreticisine, otomobil parçaları distribütörü veya oluklu karton mukavva ambalaja bağımlı olan binlerce işletmeden herhangi birine gönderilir.

Oluklu karton mukavva ölçüleri, A’dan F’ye kadar değişen bir harf tanımı olan oluk profilleri ile karakterize edilir. Oluk profili, kutunun duvar kalınlığını temsil eder ve aynı zamanda, kutunun istifleme kabiliyetinin ve genel gücünün bir ölçüsüdür. Oluklu kutuların bir başka özelliği, tek yüzlü, tek çeperli, çift çeperli veya üçlü çeperli olabilen karton tipini içerir.

Tek yüzlü karton, genellikle bir ürün sargısı olarak kullanılan oluklu yivin bir tarafına yapıştırılan tek katmanlı bir kartondur. Tek cidarlı panel, her iki tarafına tek kat karton yapıştırılmış oluklu oluklardan oluşur. Çift cidar, iki oluklu oluk bölümü ve üç kat mukavvadır. Benzer şekilde, üçlü duvar, üç oluk bölümü ve dört kat kartondur. Bazıları, hafif ve güçlü bir kutu için tek katmanlı oluklu daha ince, daha hafif malzemeler kullanır – bunlara tek duvarlı kutular denir. Diğerleri, çok daha kalın kartlardan yapılmış birkaç kat oluk kullanabilir. Bu kutular için malzemeler çelik kadar güçlü hale gelir. Nihai dayanıklı üçlü duvar kutular, tümü birkaç kat kartondan oluşan etkileyici 500 kg ağırlığa kadar destekleyebilir.

Oluklu karton mukavva, ambalajlama için de mükemmeldir – öğeleri güvenli bir şekilde yerinde tutmak için kutulara yerleştirmek için kullanılabilir. Hafif olması, kullanımı ve kesmesi kolay olması, birçok farklı kullanım için mükemmel olduğu anlamına gelir. Kutu kesici adı verilen küçük bir kesme bıçağı, işi kolaylıkla yapar ve oluklu delikten kolayca kayar.

Oluklu karton mukavva, “karton” terimini kullanırken tipik olarak kastedilen şeydir ve genellikle çeşitli tipte oluklu kutular yapmak için kullanılır. Oluklu sunta özellikleri, tipik olarak iki dış katman ve bir iç oluklu katman olmak üzere birkaç karton katmanından oluşur. Bununla birlikte, iç oluklu tabaka tipik olarak farklı bir kağıt hamuru türünden yapılır, bu da çoğu karton uygulamasında kullanılmaya uygun olmayan ancak kolayca dalgalı bir form alabildiğinden oluklu mukavva için mükemmel olan daha ince bir karton türü ile sonuçlanır.

Karton Mukavva Çeşitleri ve Uygulamaları

Anti-Statik Oluklu Kutular

Anti-Statik oluklu mukavva karton kutular, statik elektriğin etkilerini yönetmeye yardımcı olur. Statik, elektrik akımı için çıkış olmadığında birikebilen bir elektrik yükü türüdür. Statik elektrik oluştuğunda, çok hafif tetikleyiciler elektrik yükünün geçişine neden olabilir. Statik yükler oldukça küçük olsa da, bazı ürünler, özellikle elektronikler üzerinde istenmeyen veya zarar verici bir etkiye sahip olabilirler. Bundan kaçınmak için, elektronik taşıma ve depolamaya ayrılmış malzeme işleme ekipmanı, anti-statik kimyasallar veya maddelerle işlenmeli veya üretilmelidir.

Statik Elektrik

Yalıtkan malzemeler birbiriyle temas ettiğinde statik elektrik yükleri oluşur. İzolatörler, elektrik iletmeyen malzemeler veya cihazlardır. Bunun güzel bir örneği balon kauçuğudur. Şişirilmiş bir balon, halı gibi başka bir yalıtım yüzeyine sürüldüğünde, balon yüzeyinin etrafında statik elektrik oluşur, çünkü sürtünme bir yük getirir ve birikme için çıkış yoktur. Buna triboelektrik etki denir.

Yıldırım, statik elektrik oluşumu ve salınımının bir başka, daha dramatik örneğidir. Şimşek oluşumunun en yaygın teorisi, bulutların birbirine sürtünmesi ve birbirine karışması, kendi aralarında güçlü elektrik yükleri oluşturduğudur. Bulutlardaki su molekülleri ve buz kristalleri, rüzgar ve yerçekimi tarafından yönlendirilen pozitif ve negatif elektrik yüklerini değiştirerek elektrik potansiyelinin artmasına neden olur. Elektrik potansiyeli, belirli bir uzayda elektriksel potansiyel enerjinin ölçeğini ifade eden bir terimdir. Elektrik potansiyeli doygunluğa ulaştığında, statik kalamayacak kadar büyük bir elektrik alanı gelişir ve birbirini izleyen hava alanları çok hızlı bir şekilde elektrik iletkenlerine dönüşür. Sonuç olarak, elektrik potansiyeli bir yıldırım şeklinde bu iletken boşluklara boşalır.

Esasen, malzeme işlemedeki statik elektrik çok daha küçük, çok daha az dramatik bir süreçten geçer. Mukavva karton taşınırken etrafındaki diğer karton kutuların yanı sıra raflar veya asansörler gibi malzeme taşıma ekipmanlarıyla temas halinde sürtünme geliştirir. Sonunda, elektrik potansiyeli doygunluğa ulaşır ve sürtünme bir iletken boşluğuna neden olarak bir kıvılcımla sonuçlanır. Bir karton kutu içindeki elektronikler bu deşarjlardan zarar görebilir.

Anti-Statik Malzemeler

Anti-statik malzemeler ve cihazlar için çeşitli uygulamalar vardır ve sonuç olarak bu malzeme ve cihazların çeşitli türleri vardır. Bir öğeyi statik dirençli hale getirmenin iki yaygın yöntemi, bir anti-statik kimyasal kaplama veya bir anti-statik tabaka kaplamadır. Ek olarak, bazı işlenmemiş mukavva kartonlar, iç kısımda anti-statik malzeme ile basitçe katmanlanır ve taşınan malzemeler, kartonun herhangi bir statik birikiminden onları koruyan bu iletken malzeme ile çevrelenir.
Anti-statik kimyasallar genellikle iletken elementler veya iletken polimer katkı maddeleri içeren organik bileşikler içerir. Basit anti-statik spreyler ve kaplamalar uygun maliyetli ve güvenlidir, bu nedenle genellikle mukavva karton işleme için kullanılırlar. Anti-statik spreyler ve kaplamalar, bir deiyonize su ve alkol çözücüsü ile karıştırılmış iletken polimerleri içerir. Uygulamadan sonra çözücü buharlaşır ve kalan tortu iletkendir. Yüzey iletken olduğu için, elleçleme işlemlerinde yaygın olan sürtünme ile karşılaştığında statik birikme olmaz.

Kutulu malzemeleri statik birikimden korumaya yönelik diğer yöntemler, fiziksel ekleri içerir. Mukavva karton kutular, iç kısımları herhangi bir statik elektrik sorunundan korumak için antistatik levha veya karton malzeme ile iç tarafa astarlanabilir. Bu astarlar, iletken köpük veya polimer malzemelerden üretilebilir ve kartonun iç kısmına kapatılabilir veya çıkarılabilir ek parçalar olarak üretilebilir.

Posta Kutuları

Posta kutuları, postanelerde ve diğer nakliye konumlarında mevcuttur ve posta ve diğer taşıyıcı hizmetleri yoluyla gönderilmek üzere bağlı öğeleri tutmak için kullanılır.

Taşıma Kutuları

Hareketli kutular, ikamet değişikliği veya yeni bir eve veya tesise taşınma sırasında kamyonla taşınmak üzere öğeleri geçici olarak tutmak için tasarlanmıştır.

Pizza Kutuları

Birçok pizza kutusu, nakliye ve teslimat sırasında koruma sağlamak ve teslim alınmayı bekleyen tamamlanmış siparişlerin istiflenmesini sağlamak için oluklu karton mukavvadan yapılmıştır.

Balmumu Emprenyeli Kutular

Balmumu emdirilmiş karton kutular, balmumu ile aşılanmış veya kaplanmış oluklu karton mukavva kutulardır ve tipik olarak buzlu gönderiler için veya ürünlerin uzun süre buzdolabında saklanmasının beklendiği uygulamalar için kullanılır. Balmumu kaplama, kartonun buzun erimesi gibi suya maruz kalmasından zarar görmesini önlemek için bir bariyer görevi görür. Deniz ürünleri, et ve kümes hayvanları gibi çabuk bozulan ürünler genellikle bu tür kutularda saklanır.

Karton Stok

En ince karton mukavva türü olan karton stoğu, çoğu geleneksel yazı kağıdından daha kalındır ancak yine de bükülme özelliğine sahiptir. Esnekliğinin bir sonucu olarak, genellikle kartpostallarda, katalog kapaklarında ve bazı yumuşak kapaklı kitaplarda kullanılır. Geleneksel kağıdı tahrip edebilecek temel aşınma ve yıpranmaya direnecek kadar güçlü olduğu için pek çok kartvizit türü de stok kartından üretilir. 

Geri Dönüşüm İçin Yalnızca Temiz ve Kuru Karton Mukavva

Mukavva kartonlar yalnızca temiz ve kuru olduğu sürece geri dönüşüm kutularına koyulmalıdır. Pizza kutuları veya fast food kutuları gibi ıslak veya yağlı mukavva kartonlar kontamine atık olarak kabul edilir ve çöpe aittir. Islak veya kontamine öğeler ayıklama ekipmanına sıkışabilir ve iyi, temiz materyali mahvedebilir. Kaldırım kenarı geri dönüşüm kutularından en iyi şekilde yararlanmak için, karton mukavva kutulardaki plastik ambalaj veya poşetlerin çıkarılması gerekir. 

Ne tür kartonların geri dönüştürülebileceği konusunda bazı yanlış anlaşılmalar olabilir. Neyse ki, diğer bazı öğelerin aksine, mukavva kartonun geri dönüşümü oldukça basittir. Hepsi geri dönüştürülebilir. Birden çok kez geri dönüştürülebilen yüksek kaliteli bir malzemedir. Geri dönüşüm kutuları ve elyaf hali hazırda işlendiği için işleme kirliliğini de %95 oranında azaltır.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak, karton mukavva çeşitleri ve karton mukavva fiyatları hakkında görüşme sağlamak için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz. 

Bu makalemizde bir çok açıdan karton mukavva nedir sorusuna cevap aramaya çalıştık. Umarım makalemizden keyif almışsınızdır. 

Diğer Haberler