Ara
Close this search box.

Haberler

28 Mart 2021

Kağıt ve Sanat

Kağıtlar ve kartonlar endüstriyel işlevlerinin dışında sanata malzeme olarak da karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar genelde kartonları endüstriyel, kağıtları da eğitim veya iş hayatında kullanmaya alışık olsak da bu ürünler aynı zamanda birer sanat malzemesidir. Larton Ambalaj “yeniden yaşama” misyonu ile çevreye duyarlı ekolojik yaklaşımını sergilemektedir. Buna göre çöp yerine geri dönüştürülebilir malzemeler kullanmayı tercih eder ve doğa dostu, çevreye duyarlı üretim yapar. Ürünlerin tamamı, atık kağıtların geri dönüşümü yapılarak yeniden değerlendirilmesi ile kalite standartlarına uygun şekilde üretilmektedir. Bu yaklaşımdan hareketle geri dönüşümün öneminin farkında olarak sizlere kağıt ve kartonla yapabileceğiniz bazı sanat önerilerinden bahsedeceğiz.

Kağıt ve Sanat – Origami

Kağıt katlama sanatı yani origami, kağıtlarla çok çeşitli figürler oluşturmamızı sağlamaktadır. Kişinin yaratıcılığına göre değişik figürler yapılabilmekte ve bunu yaparken çöpe atmayı düşündüğünüz kağıtları kullanabilirsiniz. Origami, ayrıca sadece yetişkinlerin değil aynı zamanda çocukların da belirli bir yaşa gelince motor becerilerini geliştirmek için yaptığı bir etkinliktir. Hem eğlenceli hem yaratıcı olan origami, kullanılmayan kağıtlardan yapılabilmesi ile geri dönüşüme önemli bir katkı sağlamaktadır. Kağıtları atmak yerine kağıtla sanat yapmak “yeniden yaşama”nın önemli bir adımıdır. Siz de sanat ve geri dönüşümü bir araya getiren bu aktiviteyi çok pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Karton Bardak ve Sanat

Kullanılmayan karton bardakların üzerine gerçekçi çizimler yapılmasına “cupart sanatı” adı veriliyor. Cupart, geri dönüşümü sanatsal ifade aracına dönüştüren güzel bir teknik olarak günümüzde pek çok kişi tarafından takip ediliyor. Karton bardaklara çizilen resimler adeta birer sanat eseri olabiliyor. Sanatçının tuvali olarak kullanılan karton bardaklar, evlerde, iş yerlerinde ve kafelerde dekorasyon ürünü olarak sergilenebiliyor. Hem sahip oldukları yaratıcılık hem de özgün olmaları ile ilgi çeken bu bardaklar, kullanılmayan karton bardakların değerlendirilmesinin de iyi bir yolu olarak gözüküyor.

Karton Ambalaj Sanatı

Kullanılmayan, atılacak olan kartonları değerlendirmeniz mümkün. Nasıl mı? Bazı sanatçılar yetenekleri ve yaratıcılıkları ile kullanılmayan kartonlardan ürün ambalajı tasarlayabiliyorlar. Sanatçının tercihine göre çeşitli şekillerde tasarlanması mümkün olan bu ambalajlar geri dönüşümün en güzel örneklerindendir.

Kağıtla ve kartonla sanat, sanatın kendisi gibi sınırsız bir alandır. Yaratıcılığınıza göre kağıdı sanatla buluşturmanız mümkündür.

Döngüsel bir ekonomide kaynaklar, mümkün olan en uzun kullanım aşamasında bir dolaşım sisteminde tutulur. Malzemeler genellikle birkaç amaç için kullanılır ve geri dönüşüm döngüsünde tekrar tekrar iade edilir. Bu anlamda kağıt ve sanat, döngüsel ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Diğer Haberler