Ara
Close this search box.

Haberler

8 Mayıs 2021

FSC™ (FSC™- C143757) Sertifikasının Anlamı

Orman Yönetim Konseyi olarak dünya genelinde faaliyet gösteren FSC™ Organizasyonu, 1993’te Almanya’da kurulmuştur.  FSC™ Organizasyonu, bağımsız denetimler yapan sivil toplum kuruluşu olarak hizmet vermektedir. Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda Tarım Örgütü “FAO” raporlarına göre dünyadaki ormanların büyük çoğunluğu tahrip edilmektedir. FSC™ Organizasyonu, Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda Tarım “FAO” raporlarını dikkate alarak ormanları koruma misyonu ile harekete geçmiştir. FSC™ Organizasyonu, uluslararası doğayı koruma yaklaşımı ve orman ürünlerinin kalite standartlarına uygun olması için çalışmalar yapmaktadır.

FSC™ Sertifikası Nedir ve Kimlere Verilir?

FSC™ Sertifikası, firmalar tarafından orman ürünlerinin sürdürülebilir ve kurallara uygun şekilde kullanıldığını göstermektedir. Orman ürünlerinin üretimi, geri dönüşümü ve tüketiciye dağıtımı süreçleri hakkında açıklayıcı bilgiler verir. Satın alınan ürünler üzerindeki FSC™ logosu ve kayıt numaraları ile doğayı koruma standartlarının uygulandığı anlaşılır. FSC™ Sertifikası’nı almaya hak kazanmış firmalar üretimde kullandıkları kontrol sistemleri, paketleme, depolama ve dağıtım süreçleri ile denetlenmiştir.

FSC™ Sertifikası Nereden ve Nasıl Alınır?

FSC™ Organizasyonu, orman ürünleri sektöründe üretim ve satış faaliyetlerinde bulunan firmalar hakkında bağımsız denetlemeler yapar. FSC™ Organizasyonu, orman ürünleri ile ilgili standartları belirledikten sonra firmalara denetleme yetkisi verir. FSC™ Organizasyonu, denetleme çalışmalarını doğrudan yapmaz. FSC™ Sertifikası’nı almak için yetki verilen firmalarda kayıt formları doldurulur. Denetleme için kesin tarih verilmeyerek çalışmalar süreç şeklinde devam eder.  FSC™ Sertifikası’nı almaya hak kazanan firmalar aylık periyotlar şeklinde resmi sitede açıklanır. FSC™ Sertifikası’nın 5 yıl geçerli olması ile birlikte süreç içinde düzenli kontroller devam etmektedir.

FSC™ Organizasyonu’nun Amaçları ve Görevleri Nelerdir?

  • FSC™ Organizasyonu, üretimin her aşamasında aktif şekilde yer alarak çevreyi ve doğayı korumayı hedefler.
  • FSC™ Organizasyonu, biyolojik çeşitlilik ve ekolojik sistem dengesini sağlamak için çalışmalar yapmaktadır.
  • FSC™ Organizasyonu, ormanlar hakkında uluslararası karar verme mekanizması ile hareket eder.
  • FSC™  Organizasyonu, orman ürünlerini etiketleme, kalite standartlarını belirleme, firmaları denetleme ve belgelendirme görevlerine sahiptir.
  • FSC™ Organizasyonu, orman verimliliği için ürünlerin doğru şekilde kullanılması ile ilgili uluslararası standartları belirlemektedir.

Larton Ambalaj ve FSC™ Sertifikasyon Süreci

  • Firmamızın üretim raporları, paketleme, depolama, sevkiyat bilgileri, teknik sistem özellikleri ve mali kayıtları FSC™ tarafından titizlikle incelenmiştir. 

    Larton Ambalaj, çevreyi ve doğayı koruma bilinci ile çalışıp bağımsız denetlemelerden geçerek FSC™ Organizasyonu tarafından onaylanmış sertifika almaya hak kazanmıştır.

Diğer Haberler