Ara
Close this search box.

Haberler

21 Şubat 2021

Atık Kağıtların Geri Dönüşümü – Larton Ambalaj’ın “Yeniden Yaşama” Misyonu

Geri Dönüştürülür mü Çöp mü ? 

Larton Ambalaj olarak, “yeniden yaşama” misyonu ile atık kağıtların geri dönüşümünü sağlamaktayız. Kırtasiye, gıda, mobilya, matbaa ve ambalaj sektörlerinde fonksiyonel kullanıma sahip ürün çeşitliliği ile yaklaşık 10 yıldır yaşamınızı kolaylaştırıyoruz. Esasında, gri karton üretiminde 30 yıllık deneyime sahip Sun-Ka Kağıt, sektördeki ihtiyacı karşılamak ve ürün çeşitliliğini artırmak için 2012 yılında Larton Ambalajı kurmuştur. Dolayısıyla, Larton ve Sun-Ka grup şirketleridir. Bugün, Larton Ambalaj mukavvakraft köşebentmetalize mukavvadilimlenmiş gri karton gibi geniş bir ürün yelpazesiyle kağıt ambalaj sektöründe faaliyet göstermektedir.

“Yeniden Yaşama” Misyonu

Larton Ambalaj “yeniden yaşama” misyonu ile çevreye duyarlı ekolojik yaklaşımını sergilemektedir. “Yeniden yaşama” misyonu atık kağıtların Larton’un üretim döngüsünde ham madde olarak kullanılarak yeni bir yaşam bulacağını ifade etmektedir. Kağıdı “atık” olarak görmüyor, kağıda değerli bir ham madde olarak yaklaşıyor, ekonomiye geri kazandırıyoruz.

Sıfır Atık platformu “Kağıdın geri dönüşümü ile kullanılan hammadde miktarında önemli oranda tasarruf sağlanması ve ekonomik değerinin yüksek olması nedeniyle önemlidir.”

1 Ton Kağıt Ne Kazandırır?

  • 177 kg sera gazı
  • 4100 kWh enerji
  • %40 enerji tasarrufu
  • 17 adet kurtarılan ağaç
  • 2.5 depolama alanı kazanç

Rakamlarla Türkiye’deki karton, kağıt ve ağaç tüketimine ilişkin detaylı bilgilere burdan bakabilirsiniz.

Doğa Dostu Çevreye Duyarlı Üretim

Larton Ambalaj, tamamen doğa dostu çevreye duyarlı üretim süreci işletmektedir. Larton’da doğa ile uyumlu materyaller kullanılır; ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınmayı gözeten sürdürülebilir bir iş süreci işletilir. Kullandığımız geri dönüştürülmüş ham maddeler ile çevre dostu ürünler üretiriz. Ürünlerimizin tamamı, atık kağıtların geri dönüşümü yapılarak yeniden değerlendirilmesi ile kalite standartlarına uygun şekilde üretilmektedir. Üretim kalitesi sertifikalarımızın yanı sıra, tüm üretim süreçlerimizde çevreyi ve doğayı koruduğumuzu gösteren FSC sertifikamız da bulunmaktadır.

FSC Sertifikası

LARTON, biyolojik çeşitlilik ve ekolojik sistem için koruyucu standartlar ile üretim yaparak dünya genelinde faaliyet gösteren FSC™ tarafından onaylanmış sertifika almaya hak kazanmıştır. Bağımsız kuruluş olarak çalışmalar yapan FSC™, çevreci yaklaşım sergileyerek kalite standartları doğrultusunda denetimler yapmaktadır. FSC™ Organizasyonu’ nun amacı üretimin her aşamasında çevreyi ve doğayı korumaktır.

Çevreye Duyarlı Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Larton ve Sun-Ka grup şirketleri çevreye duyarlı bir çok sosyal sorumluluk projesi yürütmüştür. “Kağıtlar Çöpe Gitmesin!” sloganıyla okullar, kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yaparak kağıt toplama kampanyaları düzenlemiş, atık kağıt ve geri dönüşüm konusuna dikkat çekmiştir. Bu kampanyanın özellikle okullardaki uygulamaları genç nesilde çevre bilincinin gelişmesinde etkili olmuştur.

Firmamız ve ürünlerimiz hakkında bilgi almak, görüş ve önerilerinizi iletmek için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Larton'un Ürettiği Değeri Yukarıdaki Görsel Gözel Önüne Sermektedir

Diğer Haberler